KKK

Sklepy V. nádvoří zámku

Jedná se o hluboké renesanční sklepení situované pod V. nádvořím zámku Český Krumlov. Sklepy jsou přístupné dlouhou schodišťovou chodbou z objektu Zámek č. p. 177 - tzv. Renesanční dům. Vlastní prostor se nachází již mimo objekt, ve směru cesty k zámecké zahradě. Původně byl sklep ještě přístupný z vnější strany, ze svahu.

Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, centrální chodba, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek

Dnes je však tato chodba zavalena. Těmito dvěma vstupy stavba silně připomíná ledárenské sklepy, umožňující přímé uskladnění nalámaného ledu, bez toho, aby musel být složitě dopravován přes vlastní budovu. O tom, že sklep plnil funkci lednice vypovídá také jeho velká hloubka, podlaha leží až 8 m pod okolním terénem.

Plán sklepů na V. nádvoří zámku Český Krumlov

Sklepní prostory mají křížový půdorys, který je charakteristický pro sklepy hloubené tunelově. Zmínka o této stavbě pochází z roku 1597, kdy se uvádí "loch hluboký na Plášti za zámkem dělán a to několik let děláno. Chtějí tomu, že přes 3 000 kop na ně šlo."

Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, vstupní dveře, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, vstup v Renesančním domě, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek

O tom že práce byla obtížná, svědčí podloží, které je ze skály, stejně jako část stěn a dokonce i stropů. Prostor je jednotný a vznikl zřejmě v jedné časové etapě. Odlišná je pouze prodloužená chodba ve třetím rameni vpravo, která je novodobým doplňkem.

Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, vstupní schodiště, horní pohled, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, vstupní schodiště, dolní pohled, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek

Vznikla v místě staršího průchodu, v němž se zřítila klenba. Je pravděpodobné, že účelem prací na této chodbě bylo obnovení původního druhého výstupu, který však nebyl nikdy dokončen.

Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, první chodba vlevo, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek Sklepy V. nádvoří zámku Český Krumlov, druhá chodba vpravo, 5. 1. 2002, foto: Lubor Mrázek

(ds)