Apartmá z 19. století
Apartmá tvoří typicky zařízené prostory z počátku 19. století, kdy na zámku Český Krumlov sídlili Schwarzenberkové. První místností apartmá z 19. století je předsíň, která stavebně vznikla sloučením prostoru původní středověké věže se šnekovým schodištěm a přístavby z poloviny 18. století. Výmalba a zařízení interiéru dává představu o charakteru bydlení před polovinou 19. století, a to bydlení značně civilním, neboť prostora sloužila pro komorné.
Hudební salon se soupravou klasicistního nábytku, textilními tapetami v duchu dobové módy a kolekcí hudebních nástrojů představuje reprezentační prostor využívaný pro přátelská setkání a pěstování hudby v malých skupinkách. Tato ušlechtilá zábava byla počátkem 19. století ve velké oblibě. Tehdy působil ve schwarzenberských službách hobojista Jan Vent, který upravil pro malé domácí soubory řady melodií z oper Wolfganga Amadea Mozarta.
Interiéry ložnice kněžny Pavlíny ze Schwarzenberku překvapují kombinací klasicistního vybavení doplněného novějšími kusy ve stylu biedermeieru. Původnost tohoto interiéru dokládá akvarel z roku 1841 od malířky Marie Staubmannové a střízlivost vybavení lze vysvětlit civilním až soukromým charakterem apartmá.
Další dvě místnosti, užívané jako pohostinské pokoje, jsou
příkladem interiéru 2. poloviny 19. století. Pro výtvarný styl
tohoto období jsou typické návraty k různým historickým slohům a ve
vybavení se mnohdy kombinuje nábytek různého stáří. Zvláštní
pozornost si zaslouží tapiserie, které objednal v Bruselu okolo
roku 1640 velký milovník výtvarného umění Jan Adolf I. ze
Schwarzenberku (1615-1638).
(mh)