KKK

Apartmá z 19. století

Apartmá tvoří typicky zařízené prostory z počátku 19. století, kdy na zámku Český Krumlov sídlili Schwarzenberkové. První místností apartmá z 19. století je předsíň, která stavebně vznikla sloučením prostoru původní středověké věže se šnekovým schodištěm a přístavby z poloviny 18. století. Výmalba a zařízení interiéru dává představu o charakteru bydlení před polovinou 19. století, a to bydlení značně civilním, neboť prostora sloužila pro komorné.

Hudební salon se soupravou klasicistního nábytku, textilními tapetami v duchu dobové módy a kolekcí hudebních nástrojů představuje reprezentační prostor využívaný pro přátelská setkání a pěstování hudby v malých skupinkách. Tato ušlechtilá zábava byla počátkem 19. století ve velké oblibě. Tehdy působil ve schwarzenberských službách hobojista Jan Vent, který upravil pro malé domácí soubory řady melodií z oper Wolfganga Amadea Mozarta.

Interiéry ložnice kněžny Pavlíny ze Schwarzenberku překvapují kombinací klasicistního vybavení doplněného novějšími kusy ve stylu biedermeieru. Původnost tohoto interiéru dokládá akvarel z roku 1841 od malířky Marie Staubmannové a střízlivost vybavení lze vysvětlit civilním až soukromým charakterem apartmá.

Zámek Český Krumlov, apartmá z 19. století, ložnice Zámek Český Krumlov, apartmá z 19. století,  1841, interiér ložnice kněžny


Další dvě místnosti, užívané jako pohostinské pokoje, jsou příkladem interiéru 2. poloviny 19. století. Pro výtvarný styl tohoto období jsou typické návraty k různým historickým slohům a ve vybavení se mnohdy kombinuje nábytek různého stáří. Zvláštní pozornost si zaslouží tapiserie, které objednal v Bruselu okolo roku 1640 velký milovník výtvarného umění Jan Adolf I. ze Schwarzenberku (1615-1638).

(mh)