KKK

Českokrumlovská medvíďata

Medvědí hrátky v prvních měsících života, 2000, foto z archívu Jana Černého., foto: Jan Černý Českokrumlovský medvědář Jan Černý v kostýmu myslivce krmí medvíďata v průběhu ustálení medvědích večerníčků, 2000, foto z archívu Jana Černého, foto: Jan Černý Matěj, Jakub, Vojta, tři medvědí bratři, se narodili 13. ledna 2000 medvědici Kateřině v českokrumlovském zámeckém medvědáriu. Čerstvě narozené medvídě, které je slepé a hluché, se na první tři týdny pevně přisaje ke struku své matky a saje životadárné mateřské mléko obsahujících spoustu látek důležitých pro jeho další vývoj. Poté se medvědí miminko oddělí, během jednoho týdne začne slyšet a vidět a citově se velmi pevně připoutá ke své matce, která ho dál vychovává. To se bohužel krumlovským medvídkům nepoštěstilo - Kateřina se odmítla o svá mláďata dál starat.

Naštěstí ji zastoupili nejprve krumlovský medvědář Jan Černý a potom filmař Václav Chaloupek, který s nimi měl ještě velké úmysly. Už dlouho totiž plánoval natočit seriál večerníčků s medvědími herci v hlavních rolích a nyní se naskytla jedinečná příležitost. Možnost natáčení však byla vykoupena vyčerpávající péčí o zvířátka. Medvíďata se musela každé dvě hodiny ve dne i v noci krmit speciální směsí z mléka a dalších přísad. O probdělých nocích by jistě mohla vyprávět celá rodina Chaloupkových! Vše se ale nakonec podařilo a děti se mohou těšit na nové medvědí pohádky. Mladí medvědi slavnostně pokřtění na zámku Kozel se přestěhují do Berouna, kde se pro ně chystá v místním lesoparku pohodlné bydlení.

Po několika měsících si medvědí výrostci cvičí lezení na strom v praxi, 2000, foto z archívu Jana Černého., foto: Jan Černý

Další informace:
Medvědí oslavy na zámku v Českém Krumlově
Studie rekonstrukce medvědária na zámku v Českém Krumlově
Historie chovu medvědů na zámku v Českém Krumlově
Medvědí příkop na zámku Český Krumlov
Rekonstrukce medvědária v Českém Krumlově